Rodowód

Rodowód 11 Pułku Ułanów; Święto Pułku; Sztandar

11 Pułk Ułanów miał swoich poprzedników w okresie Księstwa Warszawskiego (11 Pułk Ułanów utworzony we Lwowie w maju 1809r) oraz Powstania Listopadowego (11 Pułk Ułanów Litewskich utworzony w Puszczy Białowieskiej pod koniec maja 1831r).

Odznakę pułkową stanowi srebrny krzyż z miniaturką odznaki 1 Brygady Legionów w środku oraz datami na ramionach: 1809 (rok powstania 4 Pułku Jazdy Galicyjskiej, z którego w tym samym roku utworzono 11 Pułk Ułanów), 1918 (rok powstania pierwszych oddziałów pułku), 1914 (patrol siódemki Prażmowskiego), 1919 (rok formalnego utworzenia 11 Pułku Ułanów Legionowych).

Po polsko-bolszewickiej kadra oficerska pułku uchwaliła Święto Pułkowe dnia 19 kwietnia – czyli w rocznicę wyzwolenia Wilna w 1919r. Sztandar ufundowany został przez mieszkańców Wilna. Był on haftowany jeszcze za okupacji niemieckiej i był przeznaczony dla pierwszego polskiego oddziału, który wejdzie do Wilna. Na jednej stronie sztandaru wyhaftowana jest Matka Boska Ostrobramska oraz napis „Obrońcom Swoim – Wdzięczne Wilno”. Druga strona sztandaru przedstawia Orła Białego i Pogoń Litewską oraz napis „Honor i Ojczyzna”. Po wojnie na szarfach sztandaru wypisano nazwy miejscowości, gdzie pułk stoczył krwawe bitwy (Kowalewszczyzna, Nowe Kruki, Peresławka, Szczołno, Tyszki, Perebrodzie, Równe, Mikołajów, Ruzdwiany, Janpol, Nowa Sieniawka).

Na tym samym zebraniu, na którym uchwalono Święto Pułku, podjęto uchwałę, w myśl której pułk przyjął nazwę „11 Pułk Ułanów Legionowych im. podpułkownika Antoniego Jabłońskiego”. W 1937r na szefa pułku powołany został Marszałek Edward Śmigły-Rydz. Od tego czasu pułk nosił jego imię.

W okresie tworzenia się szwadronów 11 pułku i wojny polsko-bolszewickiej kadrę oficerską pułku w 90% stanowiła kadra byłego 1 Pułku Ułanów Legionów czyli oficerowie świetnie wyszkoleni i przygotowani do pracy w armii. Pozostali to głównie wychowankowie rosyjskich szkół oficerskich. Pierwsi ułani pochodzili również z armii austriackiej. Jednak oddziały pułku bardzo szybko powiększyły się o licznych ochotników (często przybywających z własnymi końmi).

Z 1 Pułku Ułanów Legionów wywodzą się również 1 Pułk Szwoleżerów oraz 7 Pułk Ułanów. Wraz z 11 pułkiem stanowiły grupę „Beliniaków”. Wszystkie 3 pułki po wojnie stanowiły Mazowiecką Brygadę Kawalerii.